Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev sistemleri, akıllı ev otomasyon sistemi uzun yıllar boyunca kulaktan kulağa söylenti halinde gelen ve gerçekte hayal olan ürün tiplemeleriydi. İnsanlar tarafından devamlı olarak sektöre baskı yaratan ve üretilecek ürünler hakkında kulaktan duyma bilgiler verilmekteydi. Fakat ilerleyen teknolojinin verdiği avantajlar ile beraber bu hayal gerçeğe dönüştü. Akıllı ev sistemleri; elektrik, su, doğalgaz, garaj kapıları, güvenlik ve benzer bir çok durumu uzaktan yönetilebilir, izlenebilir ve kontrol edilebilir hale getirmektedir.

Bir kaç yıl önce Dünyada yaygınlaşmaya başlayan IoT (Endüstri 4.0) teknolojisiyle beraber insanların  zorunlu kullanım haline getirilmesi başarılmıştır. Sadece yönetmek yada uzaktan izlemek fonksiyonlarının dışında aylık tüketim konusunda da insanlara yardımcı olmaktadır. Daha az enerji harcaması konusunda da insanların problemlerine çözüm olanağı sağlamaktadır.

Akıllı Ev Otomasyonu Nedir?

Tamamıyla insanların kolaylığı için oluşturulan bu sistem aynı zamanda da tasarrufun başlangıcı olarak nitelendirilebilir. Örneğin; eve giriş anınızdan itibaren sensörler devreye girerek ışığın otomatik yanması, kahve makinesinin çalışması hatta kapının kendini otomatik olarak kitlemesi akıllı ev otomasyonu içerisinde gruplandırılmaktadır. Aslında çok uzak olmadığımız fakat belirli bölümü kullandığımız bu sistemin tamamını kullanmamız durumunda, vazgeçilmez koşullar haline geleceği bir sistem olarak değerlendirebiliriz.

Akıllı otomasyon sistemler için CNN TURK tarafından oluşturulan video ile daha net olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nereden Başlamalıyım?

Akıllı ev sistemleri için başlangıç kiti satın alarak apartman, iş yeri, villa, müstakil ev veya farklı yapı tarzını akıllı ev sistemleri içerisinde dahil edebilirsiniz.

Başlangıç kiti içerisinde neler bulunur :

  • Akıllı kamera sistemleri
  • Yangın ve sel gibi felaketler için tasarlanmış sensör türleri
  • Hırsızlara karşı oluşturulan kapı sensörleri
  • Akıllı priz
  • Duman sensörü
  • Hareket sensörü

ve benzer güvenlik amaçlı oluşturulan ürünler yer almaktadır. Başlangıç kiti kolaylıktan daha çok güvenliği baz almaktadır. Böylece akıllı ev sistemleri için güzel bir başlangıç yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Akıllı Sensörler:

Aslında bu sistemi hemen hemen bir çok apartman yöneticileri uygulamaktadır. Fakat konut içerisinde kullanımı pek yaygınlaşmamıştır. İnsanlar ilk satın aldığı ürünlerin pahalı olmasına zaruri ihtiyaç gözüyle bakmaktadır. Fakat yıllar boyunca yapılacak olan tasarruf kısmı es geçilmektedir. Bu sebeple akıllı aydınlatma sistemlerinin kullanılması gereken yerlerde masraf yapılması oldukça olağandır.Işıklar otomatik olarak açılır ve otomatik olarak kapanmaktadır. Saate göre aydınlık derecesini de belirleyerek büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Unutmak, açık bırakmak yada fazla enerji sarf etmek gibi durumlar söz konusu değildir.

Dış kapıya takılan bir sensör yardımıyla da karanlık eve girmek yerine otomatik olarak ışıklar açılacaktır. Hareketsiz kalana kadar ışık açık olmaya devam edecektir. Eğer siz farklı bir odaya giriş yaparsanız da otomatik olarak ışık sistemi devre dışı kalacaktır.

Endüstri 4.0 teknolojisi buna benzer üretimlere şans vermektedir. Esas Elektronik firması ise; üretim takip sistemi ile Endüstri 4.0 (IoT) teknolojisinin yararlarını müşterilerine sunmaktadır.